The 36th Annual ARIA Awards are done and dusted, and artists from all over the globe gathered in anticipation to see whether they were lucky enough to nab one.

Taking place at the Hordern Pavilion, Sydney, Australia’s biggest night in music had so much to offer, from a jam-packed line-up of hosts to a star-studded guest list.

Hosted by Natalie Imbruglia, alongside G-Flip and Ruel, the 2022 ARIA Awards went off with a bang. 

Tonight, Olivia Newton-John was remembered with a medley of her greatest hits, such as Hopelessly Devoted To You, Xanadu, and You’re The One That I Want, and artists such as Jessica Mauboy and Dami Im took to the stage to perform.

“We’re so excited to have this group of incredible Australian artists showcasing their music on the ARIA Awards stage here and around the world,” said ARIA CEO, Annabelle Herd.

“We are also honoured to celebrate the legacy of homegrown superstars Uncle Archie Roach, Judith Durham and Olivia Newton-John with moving and joyful tributes that will be nothing short of spectacular,” Herd added.

Across the night, 27 winners were announced, with Baker Boy making a clean sweep.

Here are the winners of the 2022 ARIA Awards.

2022 ARIA AWARDS WINNERS

Best Adult Contemporary Album

WINNER: Julia Jacklin – Pre Pleasure (Liberation Records/Mushroom Group)

Alex the Astronaut – How To Grow A Sunflower Underwater (Warner Music Australia)

Missy Higgins – Total Control (Eleven: A Music Company / Universal Music Australia)

Vance Joy – In Our Own Sweet Time (Liberation Records/Mushroom Group)

Vika & Linda – The Wait (Bloodlines/Mushroom Group)

Best Children’s Album

WINNER: The Wiggles – ReWiggled (ABC Music)

Benny Time – Benny and Friends (Independent)

Teeny Tiny Stevies – How To Be Creative (ABC Music)

The Beanies – Let’s Go! (ABC Music)

Van-Anh Nguyen – The Princess And The Piano (Universal Music Australia)  

Best Classical Album

WINNER: Melbourne Symphony Orchestra & Sir Andrew Davis – The Enchanted Loom: Orchestral works By Carl Vine (ABC Classic)

Amy Dickson, Colin Currie, Lothar Koenigs, Yvonne Kenny, David Zinman, Sydney Symphony Orchestra, Markus Stenz & Melbourne Symphony Orchestra – Ross Edwards: Frog and Star Cycle / Symphonies 2 & 3 (ABC Classic)

Lachlan Skipworth – Chamber Works, Vol. 2 (Cygnus Arioso)

Luke Howard – All Of Us (Mercury KX/Universal Music Australia)

Tamara-Anna Cislowska & Guests – Duet (ABC Classic)

Best Jazz Album

WINNER: Mildlife – Live From South Channel Island ([PIAS] Australia/Inertia Music)

Barney McAll – Precious Energy (Extra Celestial Arts)

Mike Nock, Hamish Stuart, Julien Wilson & Jonathan Zwartz – Another Dance (Lionsharecords/The Planet Company)

Sam Anning – Oaatchapai (Earshift Music/The Planet Company)

Springtime – Springtime (Virgin Music Australia)

Best Blues & Roots Album

WINNER: William Crighton – Water and Dust (ABC Music)

Charlie Collins – Undone (Island Records Australia/Universal Music Australia)

The Bamboos – Hard Up (BMG/ADA)

The Teskey Brothers with Orchestra Victoria – Live At Hamer Hall (Ivy League Records/Mushroom Group)

Thornbird – Thornbird (Thornbird/MGM)

Best Hard Rock / Heavy Metal Album

WINNER: The Chats – Get F**ked (Bargain Bin Records / The Chats via Ingrooves)

Dune Rats – Real Rare Whale (BMG/ADA)

Northlane – Obsidian (Believe/Rocket)

Shihad – Old Gods (Warner Music NZ)

Thornhill – Heroine (UNFD/The Orchard)

Best World Music Album

WINNER: Joseph Tawadros with William Barton – History Has A Heartbeat (Independent/The Planet Company)

Australian Art Orchestra, Daniel Wilfred, Sunny Kim, Peter Knight & Aviva Endean – Hand To Earth (AAO Recordings/The Planet Company)

Mista Savona – Havana Meets Kingston Part 2 (ABC Music)

Parvyn – Sa (Parvyn Music/Gaga Digi)William Barton & Véronique Serret – Heartland (ABC Classic)

Best Original Soundtrack or Musical Theatre Cast Album

WINNER: Australian Chamber Orchestra & Richard Tognetti – River (Original Motion Picture Soundtrack) (ABC Classic)

Brett Aplin – No Mercy, No Remorse (Original Score) (Independent)

In Hearts Wake – Green Is The New Black (UNFD/The Orchard)

Maria Alfonsine with Itunu Pepper – Akoni (Original Motion Picture Soundtrack) (MADBS Composing Palace)

Matteo Zingales – A Fire Inside (Original Motion Picture Soundtrack) (ABC Music)

Best Cover Art

WINNER: Adnate for Baker Boy – Gela (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Giulia Giannini McGauran for Alex the Astronaut – How To Grow A Sunflower Underwater (Warner Music Australia)

Jonathan Zawada for Flume – Palaces (Future Classic)

Kayla Flett, Gabi Coulthurst & Dimathaya Burarrwanga for King Stingray – King Stingray (Cooking Vinyl Australia/The Orchard)

Seshanka Samarajiwa, Zain Ayub & Tasman Keith for Tasman Keith – A Colour Undone (AWAL Recordings Ltd)

Mix Engineer – Best Mixed Album

WINNER: Pip Norman, Andrei Eremin & Dave Hammer for Baker Boy – Gela (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Cassin for RÜFÜS DU SOL – Surrender (Rose Avenue Records/Warner Music)

Dann Hume & Eric J Dubowsky for Budjerah – Conversations (Warner Music Australia)

Eric J Dubowsky for Flume – Palaces (Future Classic)

Paul McKercher for Ball Park Music – Weirder & Weirder (Prawn Records/Inertia Music)

WINNER: Harry Styles – Harry’s House (Columbia/Sony Music)

ABBA – Voyage (Universal Music Group/Polar Music International)

Adele – 30 (Columbia/Sony Music)

Billie Eilish – Happier Than Ever (Darkroom/Interscope Records/Universal Music Group)

Drake – Certified Lover Boy (OVO/Republic/Universal Music Group)

Ed Sheeran –  = (Atlantic Records/Warner Music)

Jack Harlow – Come Home The Kids Miss You (Atlantic Records/Warner Music)

Lil Nas X – Montero (Columbia/Sony Music)

Post Malone – Twelve Carat Toothache (Mercury/Republic/Universal Music Group)

Taylor Swift – Red (Taylor’s Version) (Republic/Universal Music Group)

Best Country Album

WINNER: Casey Barnes – Light It Up (Casey Barnes Entertainment/ Chugg Music)

Adam Brand – All Or Nothing (ABC Music)

Amber Lawrence – Living for the Highlights (ABC Music)

Andy Golledge – Strength of a Queen (I OH YOU/Mushroom)

Georgia State Line – In Colour (Cheatin Heart Records/Virgin Music Australia)

Best Rock Album

WINNER: Amyl and The Sniffers – Comfort To Me (Virgin Music Australia)

Ball Park Music – Weirder & Weirder (Prawn Records/Inertia Music)

Gang Of Youths – Angel in Realtime. (Mosy Recordings/Sony Music)

King Stingray – King Stingray (Cooking Vinyl/The Orchard)

Spacey Jane – Here Comes Everybody (AWAL Recordings)

Best Dance / Electronic Release

WINNER: Luude – Down Under (ft. Colin Hay) (Sweat It Out/Warner Music)

Confidence Man – Tilt (I OH YOU/Mushroom)

Flume – Palaces (Future Classic)

Harvey Sutherland – Boy (Clarity Recordings/Virgin Music Australia)

RÜFÜS DU SOL – Surrender (Rose Avenue Records/Warner Music)

Song of the Year presented by YouTube

WINNER: Tones And I – Cloudy Day (Bad Batch Records/Sony Music)

Clinton Kane I Guess I’m In Love (Columbia/Sony Music)

Dean Lewis – Hurtless (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Flume – Say Nothing (feat. MAY-A) (Future Classic)

Joji – Glimpse Of Us (88rising/Warner Records)

Jolyon Petch feat. Reigan – Dreams (TMRW)

Luude – Down Under (ft. Colin Hay) (Sweat It Out/Warner)

RÜFÜS DU SOL – On My Knees (Rose Avenue Records/Warner Music)

The Kid LAROI – Thousand Miles (Columbia/Sony Music)

Vance Joy – Clarity (Liberation Records/Mushroom Group)

Album of the Year presented by Neumann

WINNER: Baker Boy – Gela (Island Records/Universal Music Australia)

Amyl and The Sniffers – Comfort To Me (Virgin Music Australia)

Gang Of Youths – Angel In Realtime. (Mosy Recordings/Sony Music)

King Stingray – King Stingray (Cooking Vinyl/The Orchard)

RÜFÜS DU SOL – Surrender (Rose Avenue Records/Warner Music)

Best Group

WINNER: Amyl and The Sniffers – Comfort To Me (Virgin Music Australia)

Gang Of Youths – Angel in Realtime. (Mosy Recordings/Sony Music)

King Stingray – King Stingray (Cooking Vinyl/The Orchard)

Midnight Oil – Resist (Sony Music)

RÜFÜS DU SOL – Surrender (Rose Avenue Records/Warner Music)

Best Hip Hop / Rap Release

WINNER: Baker Boy – Gela (Island Records/Universal Music Australia)

Barkaa – Blak Matriarchy (Bad Apples Music/Island Records Australia)

Chillinit – Family Ties (420 Family / Virgin Music Australia)

Day 1 – MBAPPÉ (feat. KAHUKX) (db Music / Warner Music Australia)

The Kid LAROI & Fivio Foreign – Tokyo to Paris (Columbia/Sony Music)

Producer – Best Produced Album presented by Neumann

WINNER: RÜFÜS DU SOL – Surrender (Rose Avenue Records/Warner Music)

Amyl and the Sniffers & Dan Luscombe for Amyl and The Sniffers – Comfort To Me (Virgin Music Australia)

Courtney Barnett & Stella Mozgawa for Courtney Barnett – Things Take Time, Take Time (Milk! Records/Remote Control Records)

Flume – Palaces (Future Classic)

Pip Norman, Rob Amoruso, Morgan Jones, Carl Dimataga, Willie Tafa & Jerome Farah for Baker Boy – Gela (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Best Soul / R&B Release

WINNER: Budjerah – Conversations (Warner Music Australia)

Emma Donovan & The Putbacks – Under These Streets (Cooking Vinyl Australia/The Orchard)

KIAN – SHINE (EMI Music Australia)

Vanessa Amorosi – City Of Angels (Scream Louder/MGM)

Best Australian Live Act presented by Heaps Normal

WINNER: The Wiggles – The OG Wiggles Reunion / Fruit Salad TV Big Show Tour (ABC Music)

Amy Shark – See U Somewhere Australia Tour 2022 (Wonderlick Recording Company)

Amyl and The Sniffers – Comfort To Me Tour 2022 (Virgin Music Australia)

Baker Boy – Gela Tour (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Budjerah – The Conversations Australian Tour (Warner Music Australia)

Gang Of Youths – Angel in Realtime. (Mosy Recordings/Sony Music)

Genesis Owusu – Genesis Owusu & The Black Dog Band (Ourness)

Midnight Oil – RESIST. THE FINAL TOUR. 2022 (Sony Music)

The Kid LAROI – End Of The World Tour (Columbia/Sony Music)

Thelma Plum – The Meanjin Tour (Warner Music Australia)

Best Video presented by YouTube

WINNER: Every Side Of You – Vance Joy, William Bleakley (Liberation Records/Mushroom Group)

Apple Crumble – Lime Cordiale, Joe Neathway (Chugg Music)

Blak Matriarchy – Barkaa, Selina Miles (Bad Apples Music/Island Records Australia)

Down Under (ft. Colin Hay) – Luude, Peter Hume (Sweat It Out / Warner)

GTFO – Genesis Owusu, Uncle Friendly (Rhett Wade-Ferrell) (Ourness)

Hertz – Amyl and The Sniffers, John Angus Stewart (Virgin Music Australia)

I Don’t Wanna Leave – RÜFÜS DU SOL, Katzki (Rose Avenue Records/Warner Music)

Lydia Wears A Cross – Julia Jacklin (Liberation Records/Mushroom Group)

Say Nothing (feat. MAY-A) – Flume (Future Classic)

Wish You Well (feat. Bernard Fanning) – Baker Boy, Macario De Souza (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Best Independent Release presented by PPCA

WINNER: Archie Roach – One Song (Bloodlines/Mushroom Group)

Ball Park Music – Weirder & Weirder (Prawn Records/Inertia Music)

Courtney Barnett – Things Take Time, Take Time (Milk! Records/Remote Control Records)

Genesis Owusu – GTFO (Ourness)

Julia Jacklin – Pre Pleasure (Liberation Records/Mushroom Group) 

Telstra ARIA Music Teacher Award

WINNER: Matt Orchard – Apollo Bay P-12 College, Apollo Bay, Gadubanud Territory, VIC

David Collins-White – Haberfield Public School, Haberfield, Eora Nation, NSW

Jane Nicholas – Willandra Primary School, Seville Grove, Noongar Land, WA

Kath Dunn – Wollondilly Public School, Goulburn, Gundungurra Land, NSW

Best Solo Artist

WINNER: Baker Boy – Gela (Island Records/Universal Music Australia)

Budjerah – Conversations (Warner Music Australia)

Courtney Barnett – Things Take Time, Take Time (Milk! Records/Remote Control Records)

Daniel Johns – FutureNever (BMG/ADA)

Flume – Palaces (Future Classic)

Julia Jacklin – Pre Pleasure (Liberation Records/Mushroom Group)

Ruel – Growing Up Is____ (RCA/Sony Music)

The Kid LAROI – Thousand Miles (Columbia/Sony Music)

Thelma Plum – Meanjin (Warner Music Australia)

Vance Joy – In Our Own Sweet Time (Liberation Records/Mushroom Group)

Michael Gudinski Breakthrough Artist

WINNER: King Stingray – King Stingray (Cooking Vinyl/The Orchard)

Beddy Rays – Beddy Rays (Independent/Ditto Music)

Bella Taylor Smith – Look Me In The Eyes (EMI Music Australia)

Harvey Sutherland– Boy (Clarity Recordings/Virgin Music Australia)

Luude – Down Under (ft. Colin Hay) (Sweat It Out/Warner Music)

Best Pop Release

WINNER: The Kid LAROI – Thousand Miles (Columbia/Sony Music)

Flume – Say Nothing (feat. May-A) (Future Classic)

RÜFÜS DU SOL – On My Knees (Rose Avenue Records/Warner Music)

Thelma Plum – Meanjin (Warner Music Australia)

Vance Joy – Clarity (Liberation Records/Mushroom Group)

Want to know more about the 2022 ARIA Awards? Check out our coverage below:

Basmah Qazi

Source link

You May Also Like

‘Indiana Jones 5’ Features A De-Aged Harrison Ford

Every Indiana Jones needs to be a thrill ride right out of the…

Charles ‘Grew Closer’ to Queen Before Her Death: They Weren’t Always ‘Cozy’

Royal growing pains? King Charles III didn’t always have a “warm and…

Kanye West Haters Start ‘Make Me a Billionaire Instead’ GoFundMe Campaigns

Kanye West has folks trying to help him regain billionaire status via…

Travel Diaries: Ananya Panday spends a dreamy 48 hours in New York City

Ananya Panday’s social media game is always on point. Between the movie…

How ‘Game of Thrones’ Dragons Died Off

One of the enduring mysteries of Game of Thrones is what happened to Westeros’…

Julie and Savannah Chrisley get emotional about family’s struggle amid legal drama | CNN

CNN  —  Savannah Chrisley believes her mother Julie is handling her current…